спорт – здоровʼя, спорт – це сила

 

Фізичне виховання, фізична культура і спорт - це найбільш економічно вигідний і ефективний шлях профілактики захворювань, зміцнення генофонду, підвищення потенціалу трудових ресурсів, психофізичного здоров'я, зростання добробуту населення і вирішення інших соціальних проблем. Затребуваність та популярність спорту цілком виправдана. Адже спорт - це не тільки самоорганізація і дисципліна, здоров’я і молодість, елемент культури і стиль життя - це саме життя, рух вперед!

 

   На сьогодні існує безліч факторів, які виснажують життєві сили людини: екстремальні кліматичні умови, війни і ворожнечі, космічні випромінювання, забруднене навколишнє середовище, погане харчування, гіподинамія, шкідливі звички, небезпечні умови праці тощо.

 

   Особливо велике значення фізкультура і спорт набувають зараз, у вік технічної революції, коли бурхливими темпами в усі галузі держави впроваджуються механізація, автоматизація і комп’ютеризація. Праця багатьох робочих поступово зводиться до управління машинами. Це знижує м'язову діяльність людини , а без неї багато органів людського тіла працюють на зниженому режимі і поступово слабшають.

 

   Хороший фізичний стан - запорука успішного навчання і плідної роботи. Фізично підготовленій людині по плечу будь-яка робота. Далеко не всім людям дарує ці якості природа. Проте їх можна придбати, якщо дружити з фізичною культурою і долучитися до неї з дитячого віку.

 

   Потреба руху в людині є вродженою. Саме вона змушує чемну на щойно скінченому уроці дитину гасати коридорами на перерві, стрибати, зчиняти галас, тікати і доганяти. Це — ще дитина, і потреба руху в ній не заглушена. Вона діє стихійно. Проте мине час, і доросла людина, що пройшла у школі каторгу "тихосидіння", зруйнує в собі цю потребу руху. Навіть одержавши можливість для відпочинку в русі після виснажливих сидячих робіт, вона не скористається нею. Це відчувається під час навчання багатьох спеціалістів на курсах підвищення кваліфікації: вони нарікають на те, що довго сидіти важко, але на перерві не встають. Подібне спостерігається вже і в старшокласників. Потреба руху — це здорова потреба, а відсутність її засвідчує нездоровий спосіб життя.

 

   З давніх-давен фізичні вправи використовуються не тільки для розвитку рухових якостей людини, тренування сили, швидкості та витривалості. Фізична культура здобула визнання як незамінний засіб розширення й розвитку функціональних можливостей організму людей різного віку, профілактики й лікування захворювань, досягнення довголіття. Заняття спортом та фізкультурою виховують волю, мужність, наполегливість у досягненні мети, почуття відповідальності і товариства.

 

   Найперше, з чого потрібно починати, це - ранкова гімнастика. Фізичні вправи, що їх виконують вранці після сну, сприяють прискореному переходу організму до бадьорого працездатного стану. Під час сну центральна нервова система людини перебуває в стані своєрідного відпочинку від денної активності. При цьому знижується інтенсивність фізіологічних процесів в організмі. Після сну збудливість центральної нервової системи та функціональна активність різних органів поступово підвищується, але процес цей може бути досить тривалим, що позначається на працездатності, яка залишається зниженою порівняно зі звичайною, і на самопочутті: людина відчуває сонливість, млявість, часом проявляє безпричинну дратівливість. Виконання фізичних вправ викликає потоки нервових імпульсів від працюючих м'язів та суглобів до центральної нервової системи, яка приводить організм в активний, діяльний стан, забезпечуючи людині високу працездатність, даючи їй відчутний приплив бадьорості. 

 

   

 

   Загартовування – теж потужний оздоровчий засіб. Воно дозволяє уникнути багатьох хвороб, продовжити життя на довгі роки, зберегти високу працездатність. Загартовування виконує загальнозміцнюючу дію на організм, підвищує тонус нервової системи, поліпшує кровообіг, нормалізує обмін речовин.

 

Багато людей помилково вважають, що будь-яке фізичне навантаження під час виконання тих чи інших робіт може замінити фізичні вправи. Але це не так. Фізичними вправами можуть бути тільки такі рухи, які спеціально підбираються для оздоровчого впливу на різні органи і системи, розвиток фізичних якостей, корекції дефектів статури і не приводять до перевтоми організму. Ось тому, щоб не заподіяти собі шкоди, приступаючи до занять фізичною культурою чи спортом, необхідно порадитися із фахівцями, виконувати їх поради та проходити регулярний лікарський контроль і самоконтроль.

 

   Фізична культура потрібна людям і фізичної, і розумової праці. Але особливо вона необхідна дітям і підліткам, оскільки в їхньому віці закладається фундамент фізичного розвитку і здоров'я.