Щоб бути здоровими

                           Старша медична сестра: Гунько Ольга Григорівна

 

Поради батькам 

Як подолати страх у малюків перед медичними працівниками :

Порада 1

Щоб уникнути першого негативного враження, яке є частою причиною страхів, перед візитом до лікаря варто ознайомити дитину з медичними процедурами за допомогою гри. Відкрийте свою домашню лікарню, де в ролі пацієнтів будуть іграшки, а ви з дитиною будете лікарями.

Підказуйте, що необхідно робити, як лікар оглядає пацієнта (обмацує животик, дивиться в горло, слухає за допомогою стетоскопа тощо).  Нехай дитина все повторює за вами.

Спеціалісти радять періодично обмінюватися ролями, щоб дитина змогла побувати не лише в ролі  пацієнта, а й мами чи тата, лікаря чи медичної сестри. Переживання позитивного досвіду в ігровій формі - чудовий шлях до підвищення рівня стресостійкості дитини.

Порада 2

Дитина швидко звикає до тону голосу й поведінкових реакцій батьків, особливо матері, тож рано чи пізно вона перестає серйозно сприймати деякі слова й зауваження. Саме тому експресивне мовлення є доволі важливим під час взаємодії з дошкільником. Навіть про відвідування закладу охорони здоров'я дитині потрібно розповідати, використовуючи різну міміку, жести, інтонації: говорити то захопливо, то таємниче, то радісно, то серйозно. Безумовно, не варто гіперболізувати. Розповідь батьків має бути максимально наближеною до правди.

Порада 3

Майже кожній мамі й татові в дитинстві пояснювали, що укол - це лікування (щось боліло, а тепер не болітиме), щеплення - профілактика (щоб не захворів животик), а кров беруть на аналіз, аби дослідити організм і дізнатися, як його лікувати. Тож перш ніж психологічного підготувати дитину до медичних процедур, батьки самі мають розумітися в цих питаннях.

Якщо в дитини виникають додаткові запитання, відповідати на них потрібно спокійно, у жодному разі не наголошувати  на неприємних моментах медичних процедур. Навпаки, можна сказати, що завдяки діям лікаря носику чи животику стане легше, і вони подякують їхньому маленькому господареві.

Порада 4  

Спробуйте читати книги про лікарів, щоб дитина сприймала їх як виключно позитивних і добрих героїв і припинила їх боятися.

Спеціалісти рекомендують твір "Айболит" К.І. Чуковського. Добрий лікар, який подобається більшість дітей, зможе зацікавити малюка й сформувати позитивний образ лікаря. 

Порада 5

У приватних лабораторіях за мужньо зданий аналіз часто обдаровують цукеркам, медалями та грамотами, тому діти йдуть туди охоче. Однак, якщо можливості здати аналіз у приватній клініці немає, можна придумати нагороду дитині "від мами", яку вона отримає після того, як справу буде зроблено.

Щоб не надавати надважливості такому простому процесу, як здача аналізів або огляд доктора, краще не обіцяти малюку велосипед або планшет - придумайте якийсь невеличкий подаруночок. Можна також сходити з дитиною в кіно, в парк або в ляльковий театр. 

Порада 6

Створюйте у малюка позитивне враження про медицину. Батьки мають пояснювати малюку, що лікар здійснює всі ті "страшні процедури" з добрими намірами. Не треба заздалегідь жаліти і втішати малюка. Навпаки йому потрібні батьківські спокій і врівноваженість, які підсвідомо сприймаються дитиною як запорука того, що з нею не відбувається нічого страшного і поганого. Що тимчасові неприємні фізичні відчуття роблять з нею заради її ж користі, а не як злісні вчинки втручання "поганого лікаря", з яким  матуся, в уяві дитини, чомусь діє спільно, замість того, щоб боронити свою дитину.

Порала 7

У жодному випадку обманювати дитину не можна. Не слід говорити, що буде не боляче. Краще сказати, що буде трішки боліти, але недовго. А ви будете поруч і допоможете зменшити біль після уколу. А щоб перемикнути увагу, потіште малюка ласощами або ж новою книжкою, забавкою, щоб маля знало, що після такої неприємної процедури життя продовжує дивувати приємними сюрпризами. 

Порада 8 

Під час вакцинації з дитиною треба домовлятися, "заговорити" її, дістати її довіру, а не тримати силоміць, щоб провести медичні маніпуляції. Медичні сестри у дошкільних закладах застосовують позитивну тактику "підкупу" - обіцяють, а після уколів дають малятам вітамінки. Та більш ефективним для боязкої дитини, яка плаче, здригається, відмовляється робити щеплення, буде логічне роз'яснення, що "краще зробити один малесенький укольчик зараз, ніж захворіти,  якщо не зробити, й  тоді отримувати 100 болючих уколів". Корекційний процес можливий лише тоді, коли дорослий сенситивний до почуттів дитини, висловлює віру в її здатність взяти на себе відповідальність за розв'язання проблеми. Адже найголовніше - це вміння педагога, медичного працівника, психолога встановити довірливі стосунки з дітьми.